201604.01
2
0

Jde ještě efektivně spořit na spořících účtech? Ne!! inflace všechno sežere!!

Úrokové sazby stále klesají a je tu super situace pro čerpání hypotéky. Takové sazby, jako jsou tu nyní na řešení bytových otázek byly naposledy před sametovou revolucí, kdy na výstavbu řadových domků dávala Česká spořitelna půjčky do částky 125 tis. Kč za úrok 1,25% p. a. a nad tuto částku už byl úrok vyšší než dnes, konkrétně 2,7% p.a.. Máme tu tedy historicky nejlepší podmínky pro nákup nemovitostí na hypotéku, dokonce je možno za těchto luxusních podmínek koupit i nemovitosti, které budou sloužit i k získávání příjmu z pronájmu a mohou majitelům zajistit finanční nezávislost po splacení hypotéky v důchodovém věku. Z hlediska úvěrů tedy super situace, kterou je škoda nevyužít a rád připravím pro případné zájemce nabídku té nejlepší hypotéky.

Jak je to ale z hlediska zhodnocování úspor? Tak tady je situace naprosto odlišná, nejhorší v historii. Zarážející však je, že objem vkladů v bankách na běžných účtech, spořících účtech a termínovaných vkladech nijak dramaticky neklesá a zůstává stabilní. Co to znamená? Že fakticky dochází k hromadnému znehodnocování našich úspor. Inflace všechno sežere.

Co s tím? Jedinou možností pro konzervativní a mírně odvážné je jít do podílových fondů investičních společností. Jedině zde lze dosahovat výnosu nad inflací za relativně přijatelného rizika. Každý by měl začít s tím, že si vypíše investiční dotazník a zjistí, jaký je vlastně investor. Přijde na to, že asi nebude úplně agresivní a progresivní v této oblasti, ale také na to, že není zas tak úplně konzervativní. U většiny z nás vyjde, že jsme vyvážení klienti, kteří už se v minulosti setkali s investičními nástroji jako je investování do cenných papírů, a ani jsme o tom třeba nevěděli – typickým příkladem je například kupónová privatizace nebo ještě lépe – investiční životní pojištění. Z hlediska investování je však tento nástroj velmi nepřehledný a neoperativní. Přesto jej plno konzervativních klientů využívá a o tom, jak byly finanční prostředky zhodnoceny, se většinou dozví až při skončení smlouvy, zpravidla při odchodu do důchodu, kdy skutečné zhodnocení berou jako danou věc, se kterou je třeba se smířit tak jak je, buď s větší nebo menší spokojeností, nebo s překvapivou nespokojeností.

Jaké je mé doporučení – přestat se bát a být trochu odvážnější investor. Jedině tak totiž můžeme vyhrát nad inflací a začít skutečně spořit, nebo alespoň zamezit znehodnocování svých úspor. Rád pomohu každému zájemci vyplnit jeho investiční dotazník, rád poskytnu více informací z oblasti investic a diverzifikace rizika a doporučím, jak na to, abyste skutečně začali efektivně spořit a měli své finance pod kontrolou.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *